
Du får 4 x 2 timers træning med vores professionelle træner, en helt ny ketcher, og lærer en hel masse andre nystartede tennisspillere at kende.
Forløbet giver dig et indblik i tennissportens teknik, taktik og spilleregler, så du bliver i stand til at komme ud i solen og spille tennis når du har lyst og tid.
På kurset møder du andre nystartede, og måske din nye tennismakker.
Samtidigt kan du tilmelde dig et af vores senior træningshold, og videreudvikle dit spil.
Voksenintro starter i lørdag d. 25. april 2026 kl 12.00.
Dagen starter kl. 10.00, hvor STF´s bestyrelse byder velkomne til en ny sæson med morgenkaffe og standerhejsning, og fortæller om de kommende aktiviteter i klubben. Det plejer at være en hyggelig dag, hvor nye og gamle medlemmer mødes.
Voksenintro gennemføres efterfølgende fra 12.00 – 14.00 hvor klubbens træner, Sylvester styrer slagets gang, sammen med et par af klubbens spillere.
Derefter foregår træningen de efterfølgende 3 lørdage i maj fra 12.00 - 14.00. (Lørdag d. 2/5, 9/5 og 16/5). Voksen intro afsluttes d.23/5, hvor vi fra 14.00 - 16.00 afvikler en lille social turnering for jer, der har deltaget i forløbet og slutter af med grillpølser og en øl/sodavand.
Det koster 400 kr. som inkluderer både en ny ketcher og træning. Ketcheren kan du beholde, hvis du efterfølgende melder dig ind i STF.
Ved indmeldelse i foreningen, får du rabat på 200kr., som refunderes, når kontingentet på 1000kr. er betalt.
Vi gælder os til at møde dig på lørdag den 25. april.
Tilmelding til Voksenintro sker på hjemmesiden www.soroetennis.dk allerede nu under events. Du vil blive bedt om at oprette en profil først. Det giver os muligheder for at kontakte dig under forløbet - eksempelvis, hvis træningen aflyses/ændres grundet regnvejr.